Akademicki Chór Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

O nas

AKADEMICKI CHÓR UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO W LUBLINIE

      Aktualne informacje na stronie www.ask.lublin.pl !

 

    Akademicki Chór Uniwersytetu Medycznego w Lublinie ma dziś 40 lat, choć pierwsze ślady muzykowania na uczelni znajdujemy już w latach 50 ubiegłego wieku. Wtedy to, na nowopowstałej Akademii Medycznej w Lublinie pojawiło się niezwykłe zjawisko - ponad 100-osobowy, młodzieżowy zespół artystyczny, w tym 80 osobowy chór, kilkunastoosobowa grupa taneczna i orkiestra. Zespół wykonywał przede wszystkim muzykę ludową i pieśni patriotyczne. Niestety, nie są dziś dostępne szczegółowe informacje na temat jego działalności. Wiemy, że występował na terenie Uczelni, biorąc udział przede wszystkim w uroczystościach studenckich, akademickich, i od czasu do czasu, w imprezach organizowanych przez miasto. Kolejne roczniki medyków nie podjęły artystycznej aktywności swoich poprzedników i całą swoją energię skierowały w stronę nauki. Jednak duch muzyki, unosił się nad uczelnią i nie dawał za wygraną. Poddała się jemu grupa studentów, której działania w 1973 roku rozpoczęły niemal nieprzerwaną działalność artystyczną zespołu, a czterdziestoletni dziś Akademicki Chór Uniwersytetu Medycznego w Lublinie może święcić triumfy!

          Zespół  tworzą studenci i pracownicy wszystkich wydziałów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, od 20 lat pod dyrekcją dr hab. Moniki Mielko-Remiszewskiej. To grupa przyjaciół, która „przy okazji” wyśpiewuje nagrody i wyróżnienia, m.in.:

1996 - Srebrny Dyplom na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Riva del Garda(Włochy)

1999 - II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumii,

1998, 2000 -  II i I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Chóralnej „Kolędy i Pastorałki” w Myślenicach,

2004 - Grand Prix i Wyróżnienie dla dyrygenta na III Mazowieckim Festiwalu Chórów Akademickich „Gaudeamus” w Warszawie, 

2004 - I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo” w Rzeszowie  2012 - dwa Srebrne Dyplomy w kategoriach: Musica Sacra i Kategorii Głównej na 47. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej w Międzyzdrojach

i ostatnio:

2014 - II miejsce i Nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu tureckiego kompozytora na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej w Antalyi (Turcja)

2014 – Srebrny Dyplom na VI Ogólnopolskim Festiwalu Ars Liturgica w Gnieźnie

 

          Repertuar chóru jest bardzo różnorodny. Śpiewający medycy wykonują muzykę religijną i świecką, dawną i współczesną, utwory a’ cappella i wielkie dzieła wokalno – instrumentalne. Współpracują z orkiestrami: Filharmonią Lubelską, Rzeszowską, Orkiestrą Symfoniczną w Zamościu, Teatrem Muzycznym w Lublinie, Orkiestrą Koncertową Wojska Polskiego, Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej i Antalya State Symphony Orchestra. Owocem wspólnego muzykowania są m.in.:

C. Orff – Carmina burana

M. Musorgski – Borys Godunow

F. Nowowiejski – Quo vadis

K. Szymanowski – Stabat Mater

K. Dębski – Poemat o mieście Lublinie

J. Łuciuk - Msza Polska

G. Puccini - Tosca

P. Czajkowski – Eugeniusz Oniegin

F. Liszt - Symfonia Faustowska

G. Holst – Planety

W. A. Mozart – Requiem

W. A. Mozart – Wielka msza c

G. Verdi - Nabucco

K. Kurpiński - Te Deum

S. Moniuszko - II Litania Ostrobramska

L. van Beethoven IX Symfonia

 

i wielkie przedsięwzięcia:

 

Koncert na koniec wieku „Podniesienie” –Trebunie Tutki i przyjaciele (M. Kulety, K. Ścierański, K. Herdzin),

Koncert na wejście Polski do Unii - Suita Lubelska z Budką Suflera

Gala operowa w Filharmonii Lubelskiej

Włoska Noc Operowa na Rynku Wielkim w Zamościu

The Best of Rubik na Rynku Wielkim w Zamościu

Night Rider Symphony- polska prapremiera na Rynku Wielkim w Zamościu

Nadzwyczajny Koncert w ramach V Charytatywnego Maratonu Koncertowego „Młodzi Muzycy – Muzykom Seniorom” z udziałem Krystyny Prońko

Viva Polonia w Archikatedrze Lubelskiej

Koncert Muzyka filmowa

 

          Do ciekawych projektów chóru należy także wykonanie:

J. Maklakiewicz -  Msza Polska

J. Rutter -  Requiem

P. Łukaszewski - Messa per voci e fiati - prawykonanie

J.S. Bach - Kantata BWV4 Christ lag in todesbanden

W.A. Mozart - Missa longa -  lubelska premiera

 

          A wszystko na najwyższym, profesjonalnym poziomie!

 

          Chór, dzięki finansowemu wsparciu Uniwersytetu Medycznego przynajmniej raz w roku podróżuje. Zwiedził m.in. Holandię, Włochy, Szwecję, Francję,  Niemcy, Hiszpanię, Chorwację, Ukrainę, Litwę i Turcję.

          Wydał 3 płyty CD: Kolędy (2001), MedyKolędy (2010) i Musica Ecclesiae Nova z: Requiem J. Ruttera, Mszą Polską J. Maklakiewicza i napisaną specjalnie dla Chóru UM i przez ten zespół prawykonaną Messa per voci e fiati P. Łukaszewskiego (2008).

 

          Trzeba podkreślić, że chórzyści to amatorzy, którzy przygodę z muzyką rozpoczynają zazwyczaj dopiero na studiach. Wszelkie muzyczne tajniki poznają na próbach, które odbywają się w poniedziałki i czwartki o godz. 19 w siedzibie chóru „Stolarni Muzycznej” przy ul. Chodźki 8. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy! Szczegóły na: www.chor.umlub.pl